KALEKİM

Daima en iyisi

Blue’Safe Mavi Kale’den Türkiye’nin ilk pasif evi

Kurulduğu günden bu yana yalıtım sektörüne öncülük eden Blue’Safe Mavi Kale markası bir ilke daha imza atarak Türkiye’nin içinde yaşanılan ilk ‘Pasif Ev’ini İzmir Urla’da inşa etti. 10 – 13 Mayıs 2013 tarihleri arasında İzmir Urla’ya gerçekleştirilen bir basın gezisi ile lansmanı yapılan Türkiye’nin ilk ‘Pasif Ev’i bu alanda rol model olmaya hazırlanıyor.

Blue’Safe Mavi Kale markasının kurucuları Dow Chemical, Kalekim ve Mardav’ın organizasyonuyla gerçekleşen basın gezisine Uğur Gül ve Gerd Ketelhake çifti iki çocuklarıyla birlikte ev sahipliği yaptı. Gezi sırasında Pasif Ev’in fikir olarak ortaya çıkışından başlayarak projenin amacı ve elde edilen sonuçlar Kalekim Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Altuğ Akbaş, Mardav Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Alper Doğruer ve evin sahibi Gerd Ketelhake tarafından aktarıldı.Basın gezisine, Sabah Gazetesi Köşe Yazarı Meliha Okur, Radikal Gazetesi Köşe Yazarı Jale Özgentürk, Hürriyet Gazetesi Ekonomi Köşe Yazarı Selim Türsen, Milliyet Gazetesi Emlak Editörü Yavuz Karaman, Star Gazetesi Emlak Editörü Varol Nalbant, Zaman Gazetesi Ekonomi Müdür Yardımcısı İsa Sezen, Posta Gazetesi Emlak Muhabiri Bülent Yoldaş, Ekonomist Dergisi Muhabiri Kıvanç Özvardar, Para Dergisi Emlak Editörü Bülent Ekimci ve Bloomberg HT Prodüktörü Begüm Bulut katıldı.Ekonomik ve ekolojik açıdan son derece zengin bir hayat vadeden ‘Pasif Ev’ normal bir bina ile karşılaştırıldığında yüzde 90 enerji tasarrufu sağlıyor. Herkesin korkulu rüyası yüksek doğal gaz faturasının uğramadığı bu evde yılda metrekare başına sadece 15 kWh enerji tüketiliyor. Türkiye’nin ilk ‘Pasif Evi’nin ısınması için 7 tane 100 watt’lık ampül bile yeterli oluyor.

Blue’Safe Mavi Kale yetkilileri, dünyada bir trend haline gelen Pasif Ev konseptini Türkiye’ye kazandırmış olmaktan dolayı gurur duyduklarını belirttiler. Türkiye’deki binaların yüzde 85’inde ısı yalıtımı olmadığını belirten yetkililer, daha atılacak birçok adım olduğuna dikkat çekti. Türkiye için Pasif Ev konusunda bir model oluşturduklarını belirten Blue’Safe Mavi Kale yetkilileri Türkiye’deki ısı yalıtımı bilincinin geliştirilmesi için önümüzdeki dönemde de projelere devam edeceklerini söyledi.