KALEKİM

Daima en iyisi

Mavi Kale, ‘pasif ev’de yeni projeler gerçekleştirecek.

Kalekim, Dow ve Mardav firmalarının ortaklığı ile 2004 yılından bu yana dış cephe ısı yalıtımında faaliyet gösteren Mavi Kale, ‘pasif ev’ konusunda yeni projeler geliştirme hedefinde. Firma, çalışmalarını Türkiye’de ciddi bir kamuoyu oluşturmaya ve pasif evlerin sayısını artırmaya odaklandı.

İzmir Urla’da bu yıl Türkiye’nin ilk pasif evinin yalıtım uygulamasını gerçekleştirdiklerini aktaran Mardav Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Alper Doğruer, çalışmalarına yoğun olarak devam edeceklerini ifade etti. Önümüzdeki dönemde pasif eve yoğunlaşacaklarını belirten Doğruer, “Bu alanda yeni projeler geliştirmeyi hedefliyoruz. Pasif evle ilgili Türkiye’de ciddi bir kamuoyu oluşturmayı, pilot projelerimizin referansı ile ülkemizde pasif evlerin sayısının artmasını hedefliyoruz.” diye konuştu.

Blue’Safe Mavi Kale’nin, Kalekim, Dow ve Mardav firmalarının ortaklığı ile 2004 yılından bu yana dış cephe ısı yalıtımında faaliyet gösterdiğini anlatan Doğruer, 2011 yılının hedefleri paralelinde mevcut yerlerini koruyarak tamamladıklarını ifade etti. “2012’nin ilk çeyreğinde iklim koşullarının etkisi ile sektördeki rakiplerimiz gibi nispeten durağan bir süreç geçirdik.” diyen Doğruer, yıl sonunda satışlarında yaklaşık yüzde 20‘lik bir artış hedeflediklerini aktardı. Sektörü ve özellikle kamuoyunu ısı yalıtımı konusunda etkili şekilde bilinçlendirmeyi hedeflediklerini vurgulayan Doğruer, gelişen ve değişen pazar ve piyasa koşulları doğrultusunda, montalama ürün gamını tekrar şekillendirdiklerinin altını çizdi. Doğruer, “Blue’Safe Mavi Kale olarak, ısı yalıtımı bilincinin yaygınlaşması, ürünümüzün doğru kullanılması ve tanınması için birçok çalışma yaptık. Örneğin Liderden Montalama Dersleri, Montalamanın El Kitabı, İstanbul’u Mantoluyoruz iletişim kampanyaları düzenledik.” şeklinde konuştu.

ETAG 004 Standardı’ndan tam not aldı.

Blue’Safe Mavi Kale’nin, dış cephe montolama ve ısı yalıtımı sistemleri için Avrupa sınırları içinde zorunlu kalite sistemi olan ETAG 004 Standardı’ndan tam not aldığını söyleyen Kalekim Satıştan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Altuğ Akbaş ise, Avrupa Teknik Onay Organizasyonu tarafından 30 yıllık ürün yaşlandırma testlerinden geçtiklerini kaydetti. “Aşırı sıcak, soğuk, yağmur ve rüzgar gibi çevresel etmenlere karşı direnci ölçülen Blue’Safe Mavi Kale, tüm performans testlerinden başarıyla geçerek ETAG 004 Belgesi’ni almaya hak kazandı.” diyen Akbaş, markanın bina ömrü boyunca başlangıçtaki ısı yalıtımı performansını sürdürdüğünü bir kez daha kanıtladığını aktardı. Teknik olarak Avrupa Birliği sınırları içindeki tüm ihalelere katılabileceklerini vurgulayan Akbaş, kısaca ETAG 004 adı verilen Dış Cephe Sıvalı Isı Yalıtım Sistemleri Esasları’nın, Avrupa Teknik Onay Organizasyonu(EOTA-European Organisation For Technical Approvals) tarafından gerçekleştirildiği bilgisini verdi. Akbaş, şöyle devam etti: “Yaşlandırma ve performans testleri, dış cephe montolama ve ısı yalıtım sistemleri için Avrupa sınırları içinde zorunlu olan bir değerlendirme ve kalite sistemi. ETAG 004 Belgesi’ni alan Blue’Safe Mavi Kale ısı yalıtım sistem ve bileşenlerinin kalitesi EOTA tarafından da belgelenmiş oldu. Bu sayede Blue’Safe Mavi Kale markalı ısı yaltıım ürünleri, Avrupa Birliği sınırları içinde hiçbir yasal ve teknik engele takılmadan, CE İşareti’ni de kullanarak dolaşabilecek ve tüm ihalelere teknik olarak katılabilme şansını elde etmiş olacak.”

Tüketicide farkındalık yaratmak için yapılan Blue’Safe Mavi Kale markasıyla sponsoru oldukları Isı, Su, Ses ve Yangın Yalıtımcıları Derneği ( İZODER ) ile “Doğru Çözüm Doğru Yalıtım” projesi gerçekleştirildiğini belirten Akbaş, bankalar ve İZODER işbirliği ile hazırlanan izolasyon kredisi gibi son kullanıcıya ödeme kolaylığı sağlayan çözümlerin oldukça önemli olduğunu dile getirdi. Gerek Kalekim, Dow ve Mardav olarak kendi laboratuvarlarında yaptıkları test ve analizlerde, gerekse İZODER iştiraki olan test laboratuvarı TEVAR’da yapılan testlerde piyasada satılan birçok ürünün beyan edilen teknik özelliklere sahip olmadığının görüldüğüne de değinen Akbaş, “Hatta ürün standartlarına uygun olmadığını gözlemliyoruz. Bu konuda devletin yetkili kurumlarından denetim ve ihtiyaç halinde cezai müeyyide uygulamalarını bekliyoruz.” dedi.