KALEKİM

Daima en iyisi

‘Kalekim ürünleri, binalarda %50 ısı yalıtımı sağlıyor’

Blue’Safe Mavi Kale, Kale EPS ısı yalıtım sistemi ve Kale Taşyünü ısı yalıtım sistemi ile binalarda yüzde 50’ye varan ısı yalıtımı sağlayan Kalekim, 2012 yılının ikinci yarısında yurtiçinde iki fabrika yatırımı yapmaya hazırlanıyor.

Kalekim, dış cephedeki bilgi birikimini ısı yalıtım sistemlerini aktararak, hızla gelişen bu pazarda ihtiyaca yönelik çözümler sunmaya devam ediyor. Kale markalı dış cephe boya ve dekoratif sıvaları ile kaplamalı Blue’Safe Mavi Kale, Kale EPS ısı yalıtım sistemi ve Kale Taşyünü ısı yalıtım sistemi ile binalarda 50’ye varan ısı yalıtımı sağlayan Kalekim, aynı zamanda çevreci bina çalışmalarını sürdürüyor.

2012’nin ikinci yarısında yurtiçinde iki fabrika yatırımı planlarını söyleyen Kalekim İletişim, Müşteri İlişkileri ve Pazar Araştırmaları Müdürü Ömer Küçük, bu yatırımla birlikte kapasitelerini 200 bin ton daha artırmayı planladıklarını dile getirdi. Kalekim olarak, yapı kimyasalları üretim kapasiteleri ile Türkiye ve bölgede birinci, Avrupa’da ise beşinci sırada yer aldıklarını vurgulayan Küçük, “Kalekim performansına baktımızda 2012’de hedeflerimizi gerçekleştirdiğimizi görüyoruz. Bu yıl da yapı sektöründeki faaliyet alanımızda ulusal liderliğimizi sürdüyoruz. Ülkemizin bulunduğu bölgede ise, bilgi ve teknoloji gücümüz ile daima en iyi çözümler üreten bölgesel lider olmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

Sektörde 40 yıllık deneyimi olan Kalekim’in, yurdışı yatırımlarının yanı sıra, pazarın beklenti ve ihtiyaçları doğrultusunda çözümler üretmeye devam ettiğini aktaran Ömer Küçük, ürünlerini daha iyi geliştirebilmek adına, ustalardan profesyonellere kadar geniş bir kitlenin görüşlerini aldıklarının altını çizdi. Bu doğrultuda yaptıkları görüşmeler sonucunda, geçen yıl ürün ambalajlarını yenilemeye karar verdiklerine dikkat çeken Küçük, ayrıca ustalardan bayilere, mimarlardan son kullanıcı kadar anket, focus grup ve kamuoyu araştırması ile önemli çalışmalar yaptıklarını anlattı. Küçük, “Müşterilerimizin beklentilerine en iyi yanıtı verecek; dinamik, modern ve güçlü bir ambalaj yapısı oluşturduk. Hedefimiz ambalajlarımızın, stoklama alanından bayi ve yapı markete, şantiyeden ustalara kadar her alanda fonksiyonellik ve hayatı kolaylaştıracak bir tasarıma sahip olması. Bu konuda yurt dışında ödüllü bir tasarımcı ile çalıştık.” dedi.

“Yatırımlarımız seramik uygulama profilleri alanında da sürüyor”

Ürün ambalajlarının yenilenmesinin ardından sektörde bir ilk olan “Kalekim ID” yatırımını gerçekleştirdiklerini söyleyen Ömer Küçük, ürünlerinin içine katılan Kalekim ID sayesinde yıllar sonra bile üründen alınan örnekte yapılan incelemeler sonucu, yapıştırıcının markasının tanınmasının sağlandığını dile getirdi. İlk kez Blue’Safe Mavi Kale ile başladıkları bu uygulamayı diğer temel ürünlerine de taşımayı planladıklarını vurgulayan Küçük, bu uygulama 10 yıl ürün garantisi verdiklerini kaydetti. Akbaş, “Kalekim olarak yeni yatırımlara, seramik uygulama profilleri alanında da devam ediyoruz. Tecrübemizi bu alana da taşıyarak, bu yıl pazara Kale markası ile profil ürünlerimizi sunduk. Ürün portföyümüzde duvar ve yer seramik uygulamaları için profiller, merdiven ve emniyet, bağlantı ve yenileme profilleri ile genleşme derzleri ve çıta aksesuarları bulunuyor.” şeklinde konuştu. 1973 yılında kurulan Kalekim’in, seramik kullanımında ve uygulamasında kullanılan yapıştırıcı ürünleri ürüterek faaliyetlerine başladığını anlatan Ömer Küçük, daha önce klasik harç olarak tabir edilen çimento ve kum ile yapıştırılan seramiklerin, klasik harç yerine ambalajlı teknik harçlarla yapıştırılmasının önünü açarak sektöre ve Türkiye’ye kaliteli ürünleri anlattıklarını aktardı. Küçük, “Kalekim bu süreçte kazandığı tecrübe ve birikimle, seramik yapıştırıcısından, su yalıtım çözümlerine, ısı yalıtımından boyaya, endüstriyel zemin çözümlerinden derz dolgu malzemelerine sektörle ilişkili diğer ürünleri de bünyesine ekleyerek büyümeye devam etti.” ifadesini kullandı.

“2004 yılında Kalekim, XPS malzemelerinde lider firmalardan Dow Chemical ve dıştan ısı yalıtım sistemleri konusunda eğitim, pazarlama ve satış gerçekleştiren Mardav ile güçlerimizi birleştirdik.” diyen Küçük, bu işbirlikleri ile montolama pazarına Blue’Safe Mavi Kale paket sistemini sunduklarını kaydetti. Küçük, Blue’Safe Mavi Kale montalama paket sisteminin, ihtiyaç duyulan tüm elemanları ve dekoratif çözümleri bir arada sunduğunu kaydetti. Kale markalı dış cephe boya ve dekoratif sıvaları ile kaplamalı Blue’Safe Mavi Kale, Kale EPS ısı yalıtım sistemi ve Kale Taşyünü ısı yalıtım sistemi ile binalarda yüzde 50’ye varan ısı yalıtımı sağlanabildiğini söyleyen Küçük, şunları ekledi: “Dış cephedeki ürün gamımız pazar ihtiyaç ve beklentilerine paralel olarak geliştirilen yüksek su itme kabiliyetine sahip, elastik, küf ve yosun oluşumuna dirençli, ısı yalıtımına katkı sağlayan dış cephe boya ve dekoratif sıvalarımızdan oluşuyor. Düz desenli Protekta, Performa+ ve Joker Plus EXT dış cephe boyalarının yanı sıra, tekstürlü dış cephe boyası Silikonatex, hazır akrilik sıvalar olan Dekor, Grenart ve Renotex serileri ile çimento esaslı dekoratif sıva Minart öne çıkan ürünlerimiz arasında yer alıyor.”