KALEKİM

Daima en iyisi

KSV Tutuklu ve Mahkumları Meslek Sahibi Yapıyor...

Son dönemde yaptığı sosyal sorumluluk projeleri ile adından sıkça söz ettiren Dr. İbrahim Bodur Kaleseramik Eğitim, Sağlık ve Sosyal Yardim Vakfı (KSV) bir ilke daha imza atarak, Cezaevlerinde düzenlediği kurslarla tutuklu ve mahkumları meslek sahibi yaparak topluma kazandırmaya devam ediyor.

Nisan ayında Ankara Sincan 2 Nolu L Tipi Kapalı Cezaevi'nde gerçekleştirilen “Seramik Yer ve Duvar Karosu Kaplamacılığı Meslek Edindirme Kursu”nu başarı ile tamamlayan Kursiyerlere 18 Mayıs 2010 Salı günü yapılan tören ile sertifikaları verildi. Ankara Sincan 2 Nolu L Tipi Kapalı Cezaevi Müdürü Mete Erdem, Ceza ve Tevkif Evleri Genel Müdürlüğü Tetkik Hakimi Fahrettin Kırbıyık, Ceza ve Tevkif Evleri Genel Müdürlüğü Tetkik Hakimi Mustafa Yapıcı ve KSV Genel Müdürü Bülent Öcal'ın katılımı ile gerçekleştirilen törende 20 tutuklu ve mahkum meslek sahibi oldu.

Tören konuşma yapan Ceza ve Tevkif Evleri Genel Müdürlüğü Tetkik Hakimi Fahrettin Kırbıyık, KSV'yi cezaevlerinde gerçekleştirdiği eğitimlerden dolayı kutlayarak, çalışmalarının devamını diledi. Kırbıyık konuşmasında kursiyerleri aldıkları sertifikalardan dolayı tebrik ederek, taktıkları bu altın bilezik ile kendilerine ve ailelerine faydaları olacaklarına inancının tam olduğunu iletti.

Ardından söz alan KSV Genel Müdürü Bülent Öcal Türkiye genelinde bu güne kadar 400 kurs, cezaevinde ise 4. kurs düzenlediklerini iletti. Mesleki eğitimin ve ara eleman ihtiyacının önemine değinen Öcal, bu konuya örgün eğitim kurumlarında da önem verilmeye başlandığını aktardı. Türkiye'nin 50.000 seramik ustası ihtiyacı olduğunu belirten Öcal, 1989 yılında başladıkları eğitimlerle 4.000 usta yetiştirdiklerini, 4.000 ustayı ise verilen uyum kursları ile sertifika sahibi yaparak, sektöre toplamda 8.000 sertifikalı usta kazandırdıklarını söyledi. 10 yıl içerisinde bu sayıyı 50.000'e ulaştırmayı hedeflediklerini iletti.

Tutuklu ve mahkumlara 5 gün teorik eğitim, 30 gün atölye ve staj çalışması, 1 gün teorik eğitim verilmesinin ardından yapılan 1 günlük yazılı ve uygulama sınavında başarılı olan kursiyerlere KSV tarafından, Milli Eğitim Bakanlığı'ndan onaylı, ulusal ve uluslararası geçerliliği olan “Kurs Bitirme Belgesi” ve ustalık yaparken kendilerine lazım olacak tüm araç-gereçlerin içinde bulunduğu bir takım çantası ve seramik kesme makinesi hediye edildi.

1991 yılından bu yana Türkiye'nin birçok yerinde seramik yer ve duvar karosu kaplamacılığı meslek edindirme kursu düzenleyen KSV ülkemizdeki işsizlik sorununa destek olmayı kendine misyon edinmesinin yanı sıra kuruşundan bu yana sosyal sorumluluk bilinciyle çocuk ıslah evleri ve cezaevlerinde de meslek kursu vermektedir. Türkiye genelinde ulaştığı 3.957 kişiden 334'ü tutuklu ve mahkumlardan oluşmaktadır.