KALEKİM

Daima en iyisi

Kalekim’in Ar-Ge Gücü Drymix Konferansı’nda..

Kalekim, Ritz Carlton İstanbul’da düzenlenen Drymix Konferansı’nda yaptığı sunumla Türkiye’de lider ve bölgesinde liderlik hedefleyen bir firma olarak bilgi birikimi ve teknoloji gücünü yerli ve yabancı sektör temsilcileriyle paylaştı..

II. Merkezi ve Doğu Avrupa Kuru Karışım Harç Konferansı ve Endüstri Fuarı (The Second Central and South European Drymix Mortar Conference and Industry Showcase -cedmmc two-), 7 Mayıs2010 tarihinde İstanbul’da gerçekleştirildi. “Çimentolu kuru karışım harç alanındaki bilimsel, teknolojik ve ticari gelişmelerle” ilgili sunumların yapıldığı konferansa 13 ülkeyi temsilen 79 firmadan 130’un üzerinde delege katılmıştır.

Konferansı organize eden Drymix İnfo’nun 30’u aşkın ülkede 60’tan fazla endüstriyel üyesi bulunuyor. İlki geçtiğimiz yıl Bükreş’te düzenlenen konferans; Avrupa’nın yanı sıra Türkiye ve Orta Asya pazarlarına yönelik olarak düzenlendi. Katılımcıların bir kısmı Robert Murjahn Enstitüsü’nde düzenlenen ETICS Kalite ve Dayanım Konferansı ve 33. Turkey Build Yapı Fuarı’na da katılmıştır.

Drymix’te katılımcı olan Kalekim, konferans ve fuarın sponsorları arasında da yer aldı Kalekim Ar-Ge’si tarafından yürütülmekte olan uygulamalı araştırma projesi sektörün yerel ve dünya çapındaki firmalarıyla paylaşıldı. Aynı zamanda sektördeki hammadde tedarikçileri ve rakip firma sunumları takip edilerek, stand ziyaretleri ve birebir görüşmelerle yeni gelişmeler hakkında bilgi alışverişi yapıldı.

Kalekim adına Uygulamalı Araştırma Ar-Ge Şefi Dr. İstem Özen tarafından ‘'Photo-Catalytic Cementitious Mortars for Surface and Air Depollution'' (Yüzey ve Hava Temizliği için Çimento Esaslı Foto-katalitik Harçlar) başlıklı sözlü sunum gerçekleştirildi. Sunumda; T. C. Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'nın San-Tez Destekleme Programı kapsamında desteklenen ve ODTÜ Kimya Mühendisliği Bölümü ile ortak yürütülen ‘'Çimento Esaslı Yapı Malzemelerinde Fotokatalitik Aktivite'' başlıklı proje kapsamında geliştirilmekte olan, ışıkla hava ve yüzey temizliği sağlayan çimento esaslı ürünlerle ilgili uygulamalı bilimsel araştırmalar anlatıldı. (Söz konusu San-Tez projesi 2008 yılında Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafından desteklenmeye hak kazanmış olan 45 proje içinde % 5,3'lük bütçe payına sahiptir).

Bölgesel lider bir firma olma yolunda hızla ilerleyen Kalekim, bilimsel boyutta yenilikler içeren ve sektöre büyük katkıları olabilecek çalışmalarını uluslararası bir konferansta sunarak, önemli bir adım daha atmıştır. Sponsorluğu da üstlenilen Drymix Konferansı ile hem ürün geliştirme hem de ürünlere yönelik uygulamalı bilimsel araştırma hedefleri açısından başarılı bir tanıtım gerçekleştirilmiştir.