KALEKİM

Daima en iyisi

“Blue’Safe Mavi Kale İstanbul’u “Manto”luyor”

Blue’Safe Mavi Kale, tüm dünyada gittikçe önem kazanan enerji tasarrufu konusunda farkındalık yaratmak için bir kampanya başlattı. İstanbul’un sembol binalarından Galata Kulesi, Haydarpaşa Garı, Sarkuysan Binası, İstanbul Üniversitesi ve Akmerkez modacı Ümit Ünal ile birlikte ‘manto’landı.

“Mavi Kale İstanbul’u Mantoluyor” projesi, yalıtımın küresel ısınmanın önlenmesindeki önemini ve ısı yalıtımının beraberinde getirdiği enerji tasarrufunu anlatmak amacıyla düzenleniyor. Kampanya kapsamında, İstanbul’da bulunan, İstanbul’u farklı yönleri ile anlatan ve mimari özellikleri ile öne çıkan bazı binaların maketleri yapıldı ve bu maketler modacı/tasarımcı

Ümit Ünal’ın yorumu ile mantolandı. Ümit Ünal’ın enerji tasarrufunu ve binaları yorumlaması ile ortaya çıkan tasarımları ile mantoladığı binalar; Beyoğlu’nda bulunan tarihi Galata Kulesi, Haydarpaşa Tren Garı, Karaköy Bankalar Caddesi’ndeki Tarihi Sarkuysan Binası, İstanbul Üniversitesi’nin Beyazıt Kampüsü ve Etiler’de bulunan ilk alışveriş ve moda merkezlerinden biri olan Akmerkez. Bu 5 önemli binanın birebir gerçeğine uygun maketlerine, gerçek mantolar diken Ünal, diktiği mantoları yapıların ruhuna göre şekillendirdi. Ümit Ünal’ın tasarımları ile sembolik olarak “manto” lanan maketler İstanbul’un önemli caddelerinde sergileniyor. Kumaşlar Mavi, Düğmeler Dübel Tüm mantolama işlemi için bu 5 yapıda ortak malzeme kullanıldı. Mantolar, kumaşların yanı sıra, Mavi Kale Mantolama Sistemleri’nin öğeleri olan file, dübel, köpük gibi malzemelerle de şekillendi. Dübellerin düğme olarak kullanıldığı tasarımlarda Mavi Kale’nin kurumsal rengi mavi hakim renk olarak tercih edildi.Proje kapsamında işbirliği yapılan modacı/tasarımcı Ümit Ünal, modanın yanısıra aldığı arkeoloji eğitimini de kullanarak binaların ruhlarına, yaşadıkları, yansıttıkları tarihe göre tasarımlarını şekillendirdi.

Kumaşlar Mavi, Düğmeler Dübel
Tüm mantolama işlemi için bu 5 yapıda ortak malzeme kullanıldı. Mantolar, kumaşların yanı sıra, Mavi Kale Mantolama Sistemleri'nin öğeleri olan file, dübel, köpük gibi malzemelerle de şekillendi. Dübellerin düğme olarak kullanıldığı tasarımlarda Mavi Kale'nin kurumsal rengi mavi hakim renk olarak tercih edildi.Proje kapsamında işbirliği yapılan modacı/tasarımcı Ümit Ünal, modanın yanısıra aldığı arkeoloji eğitimini de kullanarak binaların ruhlarına, yaşadıkları, yansıttıkları tarihe göre tasarımlarını şekillendirdi.

Bu bilincin insanlara aktarılması ile doğal enerji kaynaklarının daha doğru kullanılacağını ve çevrenin korunabileceğini belirten yöneticiler, çevre kirliliğine karşı tüm kurumları ve insanları duyarlı olmaya davet ediyorlar.

Maketleri Nerede Görebilirsiniz?
İstanbul'u simgeleyen maketler Akmerkez, Nişantaşı Topshop, Taksim Meydanı, Şişli Cevahir AVM ve Bağdat Caddesi'nde 25 Ekim'e kadar sergilendi. Maketler, 25 Ekim'den itibaren toplu olarak Akmerkez'de ziyaretçilerin ilgisine sunulmaya başladı.